Katowicki rynek będzie piękny jeszcze przed wyborami. Ma być gotowy we wrześniu

Katowicki urząd miasta poinformował o datach zakończenia najważniejszych inwestycji w centrum. Okazuje się, że rynek nabierze blasku już we wrześniu
Tempo pracy na rynku jest spore. Robotnicy układają kolejne kamienne płyty. Widać je już przed wejściem do nowej siedziby urzędu miasta na rynku, przy Skarbku oraz na samym środku rynku pomiędzy tym domem towarowym a siedzibą Teatru Śląskiego.

Oficjalnie cała przebudowa obszaru rondo-rynek ma się zakończyć w 2015 roku, ale już z wcześniejszych informacji miejskich urzędników wynikało, że sam rynek będzie gotowy przed tegorocznymi wyborami (odbędą się 16 listopada). Na wrzesień planowano nawet wielki koncert w tym miejscu, ale gdy „Wyborcza” opisała te plany, miasto się z nich wycofało.

Wrzesień to obowiązujący termin

Magistrat teraz potwierdza, że we wrześniu prace w tym miejscu się zakończą. Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic, napisała do radnego Marka Szczerbowskiego, że planowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla obiektu „przebudowy układu drogowego, placów publicznych, torowiska tramwajowego oraz infrastruktury technicznej w strefie Rynku to wrzesień 2014 r.”.

Przebudowa rynku rozpoczęła się w 2012 roku. Wcześniej, bo w 2006 roku, rozstrzygnięto konkurs na wizję śródmieścia. Z planów wynikało, że salonem Katowic miała być promenada wzdłuż al. Korfantego z najlepszymi sklepami i zielenią. Przy rynku miały powstać m.in. Eksploratorium i teatr muzyczny.

Na centralnym placu Konior proponował też budowę dwóch fontann oraz wodnych kaskad. W śródmieściu miały powstać trzy niewielkie parki: park Rawy, park Powstańców i park Odkrywców. W lipcu 2012 roku, gdy prace już trwały, miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt rynku. Nie przyznano jednak pierwszego miejsca, bo jurorzy wszystkie prace uznali za słabe. Ostatecznie prezydent powierzył zaprojektowanie nowego rynku biuru projektowemu Redan ze Szczecina.

Gwiazdy dla NOSPR

Wiceprezydent dodała też, że nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie całkowicie gotowa w październiku tego roku. Już wcześniej Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR, zapowiedziała, że uroczyste otwarcie gmachu nastąpi 1 października. To Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wtedy odbędzie się tu koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpi wybitny pianista Krystian Zimerman. 11 października wystąpi tu z kolei kompozytor Ennio Morricone wraz z włoskimi solistami. Budowa zaprojektowanego przez Tomasza Koniora gmachu będzie kosztować w sumie ok. 250 mln zł.

Z deklaracji UM wynika też, że budowane w pobliżu Międzynarodowe Centrum Kongresowe ma być oddane do użytku w lutym 2015 roku. Prace kosztują ok. 321 mln zł.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Oprócz tego pojawiły się nieoficjalne wizualizacje nowego Rynku (podobno niektóre już nieaktualne). Niestety szybko zniknęły ze strony biura architektonicznego, ostało się tylko kilka (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości):

06 07 07-2 08 KA11

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s