Radni zdecydują, czy na przebudowę placu w Szopienicach wydać 27 mln zł

W Szopienicach miały zostać wybudowane mieszkania komunalne, galeria obrazów, a opustoszały gmach szkoły miał zostać zagospodarowany. Nic z tego nie wyszło. Mieszkańcy uważają, że z winy urzędników.


Według Moniki Pacy (wspólnie z Johannem Brosem prowadzi Galerię Szyb Wilson) Szopienice to jedna z najładniejszych dzielnic Katowic. – Ale też najbardziej zdewastowana, zapuszczona. Utworzono w niej lokale socjalne, do których sprowadzono ludzi ze wszystkich eksmisji w Katowicach. Mieszkają w domach, które nadają się do remontu. W ten sposób powstało getto – mówi społeczniczka.

Kilka pomysłów, które nie wypaliły

W ostatnich latach było już kilka pomysłów na to, co trzeba zrobić, by w Szopienicach żyło się lepiej. Np. w kamienicy przy ul. Wiosny Ludów Kazimierz Kutz (sam rodem z Szopienic) chciał urządzić galerię obrazów mieszkającego tu kiedyś Hilarego Krzysztofiaka i dom pracy twórczej. Początkowo na tę inicjatywę krzywo patrzyli lokatorzy kamienicy, ale władze Katowic przeprowadziły ich do innych mieszkań. Niestety, o inicjatywie zrobiło się cicho, a kamienica stoi pusta.

Sukcesem nie zakończyły się też dotąd starania o znalezienie gospodarza dla budynku po Zespole Szkół Gastronomicznych. Urząd wydzierżawił go jednej z prywatnych szkół w Częstochowie, ale długo stał pusty i został rozgrabiony. Dopiero wtedy miasto interweniowało – wypowiedziało dzierżawę i wystawiło budynek do przetargu. Domaga się jednak aż 1,1 mln zł. Zdaniem Pacy to za dużo. – Nikt tego nie kupi, to rudera – uważa społeczniczka.

Mieszkańcy Szopienic narzekają, że prócz ciągnącego się miesiącami remontu ulic i torów, w ich dzielnicy od dawna nic dobrego się nie dzieje. – Zastanawiamy się, cośmy złego Katowicom zrobili, że tak nas traktują – kwitują mieszkańcy.

Urząd Miasta: Radni zdecydują, czy za 27 mln zł przebudować główny plac

Tymczasem Jakub Jarząbek z biura prasowego katowickiego UM na dowód, że Szopienice nie są traktowane gorzej od innych miejsc, podaje kilka liczb. W latach 2004-2012 miasto na inwestycje w dzielnicy przekazało 86 mln zł. – Wybudowano m.in. nowoczesną halę sportową, nowy budynek straży pożarnej czy komisariat policji. Na najbliższej sesji radni zdecydują, czy główny plac Szopienic zostanie za ponad 27 mln zł przebudowany – wylicza Jarząbek.

Jarząbek zapewnia również, że dom pracy twórczej w końcu powstanie – trwają właśnie ostatnie uzgodnienia związane z projektem.

A co z mieszkaniami komunalnymi i budynkiem po szkole? – Nowe mieszkania komunalne nie powstaną, ale w tym roku miasto przekazało 1 mln zł na remont istniejących budynków. Zaś jeśli w pierwszym przetargu nikt nie kupi szkoły, cena z pewnością będzie obniżona – dodaje Jarząbek.

Prof. Irma Kozina, która od kilku lat mieszka w sąsiadującym z Szopienicami Nikiszowcu, widzi kontrast między tymi miejscami. Jej zdaniem urzędnicy powinni więcej zrobić, żeby przyciągnąć do Szopienic inwestorów. – To już ostatni dzwonek, by wydobyć Szopienice z marazmu – uważa prof. Kozina

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Przestrzeń publiczna, Społeczeństwo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s