Ulica 3 Maja w Katowicach dobija się sama [KOMENTARZ]

Sklepy w sobotę czynne do godz. 15, a w niedzielę zamknięte na trzy spusty? To nie jest strategia dla stolicy województwa z galerią handlową w centrum.

Z radością powitałam w Katowicach sklep Tania Książka. W dodatku usytuował się przy głównej handlowej ulicy, która w nowej odsłonie, jako deptak, bardzo mi się podoba (przyznaję, że nie przyglądałam się każdej płytce, czy aby na pewno leży równo i nie ma jakiejś plamki).

Trafiłam na ul. 3 Maja w sobotę wczesnym popołudniem i… pocałowałam klamkę. Nas, którzy jeszcze zaglądamy do wolno stojących sklepów, nie powinno dziwić, że są otwarte, kiedy jesteśmy w pracy. Zawsze tak było. Przyzwyczailiśmy się, że trzeba bumelować albo wziąć urlop, żeby zrobić zakupy. Ale jak słyszę narzekania handlowców z 3 Maja, że im ulica umiera, bo remont, bo to i tamto, to mnie zalewa krew.

Dla kogo tam jesteście, do diaska? Dla bogatych bezrobotnych, drugozmianowców, ludzi wolnych zawodów, utrzymanek i utrzymanków? Już mniejszy Wodzisław Śląski dawno odkrył (choć gorzej jest z realizacją), że zamykanie sklepów o 17 w dzień powszedni jest pomyłką. Trzeba popracować dłużej, również w niedzielę, to klient przyjdzie i wróci, zaproponować konkurencyjne ceny albo uatrakcyjnić ofertę. Zwłaszcza że miasto strzeliło drobnym handlowcom w plecy, wystawiając im pod nosem galerię handlową.

Tania Książka nie ma z kim walczyć o klienta, więc będzie go miała w nosie, podobnie Tania Odzież. Reszta musi się postarać. Katowiczanin, miłujący swe miasto, będzie bojkotować galerię, wybierając sklepy na ulicy. Są jeszcze ludzie, którzy zwyczajnie nie trawią dusznej atmosfery centrum handlowego i oni też nie skierują tam kroków. Ale nie za wszelką cenę. Lokalny patriotyzm ma swoje granice. Kończy się o godz. 15 w sobotę, kiedy 3 Maja zabijają handlowcy, zamykając się od środka.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna, Społeczeństwo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s