Lotnisko Katowice odprawi też przesyłki drogowe

Od 1 kwietnia w oddziale celnym działającym przy porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach będą mogły być odprawiane nie tylko przesyłki lotnicze, ale też drogowe. Z początkiem miesiąca wchodzi w życie zmiana przepisów, które do tej pory to uniemożliwiały.

– To z perspektywy wzrostu ruchu cargo na naszym lotnisku bardzo dobry dodatek dla naszych spedytorów. Na pewno jeszcze poprawi to konkurencyjność naszego portu – powiedział Piotr Adamczyk z biura marketingu portu lotniczego Katowice.

Według informacji rzeczniczki Izby Celnej w Katowicach Grażyny Kmiecik, dotychczasowe rozporządzenie ministra finansów ograniczało zakres działań portu lotniczego w Katowicach do obsługi towarów wyłącznie w transporcie lotniczym. 1 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie znoszące to ograniczenie.

Celnicy wskazują, że możliwość dokonania odpraw celnych na katowickim lotnisku w transporcie drogowym, to udogodnienie np. dla przedsiębiorców związanych z branżą samochodową, którzy organizują swoją produkcję w systemie dostaw „na czas”.

– Dotychczas brak takiej możliwości odpraw na lotnisku powodował, iż przedsiębiorcy odprawiali towary w portach lotniczych w Pradze, Wiedniu czy też Frankfurcie – zaznaczyła Kmiecik.

Żeby ułatwić pracę spedytorom korzystającym z lotniska, zarządzające nim Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze poprosiło wiosną ub. roku wojewodę śląskiego o podjęcie działań zmierzających do zniesienia tego ograniczenia. Śląscy celnicy uzgodnili z GTL m.in. kwestie dostosowania infrastruktury.

Kmiecik przypomniała, że do obsługi celnej w transporcie drogowym, konieczne są odpowiednia rampa, miejsce postojowe dla ciężarówek, drogi itp. – zorganizowane w taki sposób, by nie kolidowały z obsługą cargo.

GTL zobowiązało się m.in. do zakupu specjalnego pomostu kontrolerskiego, wyznaczenia na placu manewrowym miejsca rewizji celnych, wyznaczenia miejsc postojowych, budowy dodatkowego pasa zjazdowego na plac manewrowy itp.

Adamczyk zaznaczył, że lotnisko było już praktycznie organizacyjnie przygotowane do wdrożenia odpraw celnych w transporcie drogowym. Prócz infrastruktury, zmiany objęły np. regulamin poruszania się po parkingu.

Po sprawdzeniu zastosowanych przez Towarzystwo rozwiązań, w czwartym kwartale ub. roku dyrektor Izby Celnej w Katowicach wnioskował do resortu finansów o zniesienie dotychczasowego ograniczenia. Teraz proces legislacyjny dobiegł końca.

Wraz ze zwiększeniem zakresu odpraw celnych oddział celny na katowickim lotnisku zostanie powiększony.

W dwóch pierwszych miesiącach 2014 r. port lotniczy Katowice odprawił w ruchu cargo 2737 ton frachtu lotniczego. W porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy 2013 r. to wzrost odprawionych ładunków o 77 proc.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Komunikacja, Komunikacja samochodowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s