Szykuje się wielkie budowanie. Ponad 9 mld zł na drogi

Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł przedstawiający drogi, jakie planowane są do budowy i modernizacji w perspektywie unijnej 2014 – 2020.

W dalszej części posta znajduje się pełna lista projektów, natomiast szerszy opis najważniejszych inwestycji znajdziecie TUTAJ.

1. Przebudowa DW nr 908 na odcinku Częstochowa – Tarnowskie Góry (powiat
częstochowski, powiat lubliniecki, powiat tarnogórski). Chodzi o poprawę połączenia drogi z autostradą A1 i DK 78. Wartość projektu to 153 mln zł.
2. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 913 na odcinku od DK S1 (węzeł Lotnisko) do skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z ul. Józefa Piłsudskiego w Pyrzowicach oraz na odcinku od skrzyżowania z DK 78 w Celinach do skrzyżowania z DK 86. Wartość projektu to 77 mln zł.
3. Połączenie trasy S1 od węzła Mierzęcice z GTL CARGO w Mierzęcicach. Inwestycja ma na celu rozwiązanie istniejących problemów komunikacyjnych oraz ma służyć jako dogodne drogowe połączenie do planowanej Bazy Cargo. Wartość projektu: 40 mln zł.
4. Stworzenie połączenia DTŚ z Dąbrową Górniczą – etap I: połączenie DTŚ w Katowicach z Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach wraz z przebudową obiektów inżynierskich. Wartość projektu: 300 mln zł.
5. Budowa drogi krajowej nr 78 Siewierz – Szczekociny z obwodnicami miejscowości: Poręba i Zawiercie, Kroczyce i Pradła oraz Szczekociny. Etap I: Poręby i Zawiercie (Siewierz – Żerkowice). Wartość projektu 543,6 mln zł.
6. Modernizacja i przebudowa węzłów na najbardziej obciążonej drodze regionu – DK94/86 w przebiegu Katowice – Sosnowiec – Będzin – Czeladź (DK86) oraz usprawnienie wewnętrznej komunikacji konurbacji i jej połączenia z MPL Pyrzowice. Wartość projektu 800 mln zł.
7. Budowa Trasy N-S w Rudzie Śląskiej, łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Wartość projektu 413 mln zł.
8. Przebudowa DW 408 na odcinku od m. Gliwice do granicy województwa. Projekt ma na celu budowę obwodnicy miejscowości Sośnicowice, zastępującej obecny przebieg drogi wojewódzkiej nr 408, i uzyskanie nowego układu komunikacyjnego prowadzącego ruch tranzytowy z pominięciem centrum Sośnicowic oraz połączenie drogi wojewódzkiej nr 408 z autostradą A4 poprzez węzeł Ostropa, przebudowa uwzględnia również skierowanie na obwodnicę ruchu drogowego z drogi wojewódzkiej nr 919 oraz drogi powiatowej nr 2991S. Wartość projektu 215 mln zł.
9. Przebudowa DW 925 od granicy miasta na prawach powiatu Ruda Śl. – A1 – do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik. Projekt poprawi dostępność do A1. Wartość inwestycji to 85 mln zł.
10. Wybudowanie nowego odcinka DK 79 o łącznej długości 8,16 km w zamian za istniejący odcinek drogi krajowej nr 79 w Chorzowie. Wartość projektu 1,4 mld zł.
11. Projekt przewiduje budowę drogi łączącej S1 w Sosnowcu z Euroterminalem i DK 94 w Sławkowie. Umożliwi to efektywne połączenie Euroterminalu z systemem transportowym regionu i terenami inwestycyjnymi Zagłębia. Wartość: 380 mln zł.
12. Przebudowa DW 910 od DK 86 do granicy miasta na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza. Droga to połączenie DK 86 z miastem na prawach powiatu Dąbrowa Górnicza. Stanowi główny ciąg łączący miasta o strategicznym znaczeniu gospodarczym, tj. Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Bytom. Wartość projektu 29,2 mln zł.
13. Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe BCT N-S jako nowy ciąg drogi wojewódzkiej. Droga stanowić będzie połączenie istniejących dwóch głównych dróg krajowych: od strony północnej DK 11, a od strony południowej DK 79 w kierunku Chorzowa i Katowic oraz Świętochłowic (Drogowej Trasy Średnicowej) poprzez drogę powiatową i drogę
wojewódzką nr 925. Wartość: 286 mln zł.
14. Budowa Drogowej Trasy Średnicowej Wschód – Etap II – węzeł Janów – węzeł Bór; projekt będzie polegał na wytworzeniu korytarza drogowego o wysokim stopniu przepustowości od wykonanego w Etapie I Drogowej Trasy Średnicowej Wschód (DTŚ Wschód) węzła Janów w Mysłowicach, do nowo projektowanego węzła o nazwie „Sosnowiec – Bór” na drodze S1. Wartość projektu 600 mln zł.
15. Przebudowa DW 921 od DK 78 do granicy miasta na prawach powiatu Zabrze. Wartość projektu 58 mln zł.
16. Przebudowa DK 44 w relacji Gliwice – Oświęcim (od skrzyżowania z DW 928 w Mikołowie, przez Tychy, do planowanego węzła z S1 w Bieruniu). Wartość projektu 400 mln zł.
17. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 935. Planowana inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa kołowego oraz pieszego na całej długości drogi. Wartość projektu 100 mln zł.
18. Przebudowa DW 934 od Imielina do DK 44. Wartość projektu 38 mln zł.
19. Przebudowa DW 929 od granicy miasta Rybnik do węzła Świerklany. Wartość projektu to 16,2 mln zł.
20. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 933. Projekt ma na celu przebudowę drogi wojewódzkiej na odcinku od Wodzisławia Śląskiego do Pszczyny. Wartość projektu to 144,6 mln zł.
21. Budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna przez miasto Rybnik. Projekt jest kontynuacją rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 935 (poprzednie etapy to m.in. budowa obwodnic Pszczyny oraz Żor) i polegał będzie na budowie nowego śladu drogi wojewódzkiej nr 935 (DW 935) na terenie Rybnika wraz z włączeniem go do już istniejącej infrastruktury na terenie Żor (odcinek na terenie Żor to ok. 425 m). Wartość projektu to 560 mln zł.
22. Przebudowa DW 928 od DK 44 do DK 1 (teren powiatów mikołowskiego i pszczyńskiego). Wartość projektu to 62,4 mln zł.
23. Budowa obwodnicy miejscowości Pawłowice jako odcinka Drogi Głównej Południowej. Wartość projektu to 77 mln zł.
24. Budowa Regionalnej Drogi Południowej Racibórz – Pszczyna od DK 45 w gminie Rudniki do granic miasta Rybnika przez Rudnik, Racibórz, Kornowac, Lyski, Gaszowice oraz Rydułtowy. Wartość projektu to 400 mln zł.
25. Budowa Drogi Głównej Południowej na terenie miast Rydułtowy, Pszowa, Wodzisławia Śląskiego oraz gmin Godowa i Mszany. Wartość projektu to 900 mln zł.
26. Budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej – DK 52 – w odcinku przebiegającym przez woj. śląskie. Projekt obejmuje rozbudowę ul. Żywieckiej i ul. Krakowskiej w Bielsku-Białej oraz budowę drogi DK 52 do granicy woj. małopolskiego w nowym przebiegu. Celem głównym jest poprawa warunków jazdy w m. Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Wadowice oraz Kalwaria Zebrzydowska, dla których nowy przebieg drogi pełniłby jednocześnie funkcję obwodnic. Wartość projektu to 230 mln zł.
27. Przebudowa DW 941 od obwodnicy Ustronia do DW 942. Wartość projektu to 23,2 mln zł.
28. Przebudowa DW 942 na terenie Bielska-Białej. Potrzeba realizacji projektu wynika z konieczności usprawnienia połączenia z drogą ekspresową S1 (sieć TEN-T), rozwiązania problemu niewydolności skrzyżowań, usprawnienia obsługi przyległego terenu i bezkolizyjnego wjazdu do miasta od strony północnej. Wartość projektu to 276,7 mln zł.
29. Przebudowa DW 948 (od DK 52 do DW 946). Poprawa dostępności DK 52 oraz Żywca. Z uwagi, iż jest to teren turystyczny (Beskid Żywiecki), droga ta stanowi dojazd do zaplecza turystycznego. Wartość projektu to 78,2 mln zł.
30. Budowa obwodnicy Buczkowic, stanowiącej połączenie drogi ekspresowej S69 z drogą wojewódzką 942. Projekt ma na celu budowę obwodnicy miejscowości Buczkowice zastępujący obecny przebieg drogi wojewódzkiej nr 942 i uzyskanie nowego układu komunikacyjnego prowadzącego ruch tranzytowy z pominięciem centrum Buczkowic oraz połączenie DW nr 942 z drogą ekspresową S 69. Wartość projektu 83 mln zł.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Komunikacja, Komunikacja samochodowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s