Budżet obywatelski – pytania i odpowiedzi

W ostatnich dniach jedna z użytkowniczek Platformy Konsultacji Społecznych zadała konkretne pytania na temat planowanego budżetu obywatelskiego, który ma zacząć działać od przyszłego roku. W dalszej części posta znajdziecie pytania mieszkanki i odpowiedzi Biura Prasowego.

Pytania:

1.W punkcie nr 4 jest informacja o konieczności załączenia przez wnioskodawcę kosztorysu.
Co ma być ujęte w takim kosztorysie ? Na jakim poziome szczegółowości ma być przygotowany?
Cena materiałów, gotowych elementów, ceny za 1 m kwadratowy np. projektu chodnika, roboczogodzin, porównawcza ? Za całość projektu czy w rozbiciu na jego poszczególne elementy? Dla zwykłego mieszkańca bez fachowej wiedzy , który nie miał z tym do czynienia nie wydaje się to być prostą rzeczą. Prosiłabym o bliższe informacje na ten temat.
2.Jeżeli formularz będzie miał być przesłany drogą elektroniczną to w jaki sposób załączyć listę osób które udzieliły poparcia ? Czy oryginał listy należy wtedy przesłać osobno pocztą lub przedłożyć ją w UM?
3.Jakie dane ma zawierać lista poparcia : dane osobowe wraz z adresem bez numeru PESEL (jeżeli mogą do niej przystępować osoby od 16 roku życia)?
4. Czy w Punkcie Konsultacyjnym w UM projekt zostanie przejrzany i będzie można liczyć na pomoc w poprawieniu wskazanych błędów?
5.Od kiedy będzie można pobrać taki wniosek ?

Odpowiedź:

odpowiadając na pytania dot. samodzielnego szacownania kosztów informuję, że z Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, których zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie, bez zabezpieczenia środków na projektowanie. Dlatego też przy planowaniu kosztorysu autor projektu musi wziąć pod uwagę całkowite koszty zadania w podziale na wszystkie składowe części zadania.
Mieszkaniec, który podejmie się trudu przygotowania projektu zadania – a więc wystąpi jako pomysłodawca – musi pamiętać, by całkowity koszt realizacji zadania lokalnego nie przekroczył puli środków, która jest dostępna dla danej jednostki pomocniczej (obszaru zameldowania wnioskodawcy).

Oczywiście, mówimy o kosztach orientacyjnych. Ostateczne szacowanie kosztów będzie odbywało się w wydziałach i instytucjach miejskich – odpowiedzialnych za realizację zadania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie – dlatego jesteśmy przygotowujemy się na udzielanie bardziej szczegółowych informacji w tej sprawie. Planujemy również opublikować cennik miejski, który obejmowałby przykładowe koszty najczęściej realizowanych zadań publicznych.

Na koniec warto pamiętać, samodzielnie oszacowane koszty mają pokazywać przybliżoną wartość zadania. Szansa, by szacunki te zgadzały się z rzeczywistymi wydatkami w odniesieniu do każdej wydanej złotówki – nigdy nie jest zbyt duża. Najważniejsze jest to, by koszty ostateczne nie przekraczały wysokości dostępnych środków.

W odniesieniu do pozostałych zapytań informuję, że przewidujemy umożliwienie przekazywania wypełnionych formularzy (wniosków) za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej, przy wykorzystaniu platformy SEKAP. Zeskanowana lista poparcia byłaby załącznikiem do wniosku. W tym przypadku oryginał listy zostałby u wnioskodawcy. Gdyby jednak podczas weryfikacji danych z listy poparcia, wystapiły jakiekolwiek zastrzeżenia (np. mało czytelny skan), Urząd Miasta mógłby poprosić o ewentualne dostarczenie oryginału.
Wnioskodawca, który zdecyduje się na te formą przekazania wniosku, musi posiadać podpis elektroniczny. Otrzymanie podpisu jest bezpłatne i wymaga jednej wizyty w Urzędzie Miasta – a przydaje sie przy załatwianiu większości urzędowych spraw.

Od osób uczestniczących w procesie wymagamy przekazania danych osobowych – imienia, nazwiska, adresu zameldowania i nr PESEL. Od wnioskodawcy dodatkowo wymagać będziemy danych kontaktowych (nr tel./adresu e-mail). Te zasady również będą obowiązywać 16-latków.

Urząd Miasta Katowice przewiduje otwarcie Punktu Konsultacyjnego, który działałby w okresie składania wniosków. Szczegółowe zasady prowadzenia Punktu Konsultacyjnego są obecnie przedmiotem ustaleń.

Obecnie finalizujemy prace nad Regulaminem. Niezwłocznie po wprowadzeniu w życie tego dokumentu, Prezydent Miasta Katowice w drodze Zarządzenia uruchomi pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. Tym samym Prezydent oficjalnie ogłosi otwarcie procesu, co w praktyce oznacza rozpoczęcie naboru wniosków.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczeństwo i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s