Ogłoszono konkurs na projekt pomnika koło katowickiego Spodka

W najbardziej reprezentacyjnym miejscu Katowic ma stanąć pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na architektoniczny projekt monumentu.

Henryk Sławik walczył w powstaniach śląskich. Był również katowickim radnym. Po 1939 r. znalazł się na Węgrzech. Uratował, wyrabiając fałszywe dokumenty, ok. 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry. Został zamordowany w obozie w Mauthausen. Ze Sławikiem współpracował Józef Antall, który w czasie wojny był pracownikiem węgierskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. – To postaci wybitne. Bohaterowie trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego. Ich upamiętnienie nie powinno wymagać uzasadnienia – mówi Michał Luty, wiceprezydent Katowic.

Nowy pomnik ma stanąć między Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – Wybraliśmy najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście. Ale oczywiście jak będzie wyglądał pomnik, zdecydują wyniki konkursu dla architektów – dodaje Luty.

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.pomnikslawikaiantalla.katowice.eu

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s