W miejscu dawnych koszar powstaje nowa siedziba ASP. Wykonano już 60 proc. prac

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wreszcie będą mieli budynek z nowoczesnymi pracowniami i miejscem do prezentowania swoich dzieł. Jednak nowa siedziba uczelni ma być też otwarta dla postronnych.

Budowlańcy szacują, że wykonano już 60 proc. prac – w oczy rzuca się duży, częściowo pokryty szkłem gmach, a wkrótce ma się rozpocząć montaż okien i fasad. Wszystko ma być gotowe na początku 2015 roku. Z 50 mln zł potrzebnych na budowę większość pochodzi z dotacji unijnych, trochę dołożyły też władze Katowic i Ministerstwo Kultury.

Budynek powstaje w miejscu dawnych koszar pomiędzy ul. Raciborską i Koszarową. Zaprojektowała go pracownia An Archi Group z Gliwic.

– Docelowo całość utworzą trzy połączone ze sobą przewiązkami bryły. Pomiędzy nimi będzie plac, z którego będzie można się dostać do pozostałych budynków uczelni – mówi rzecznik ASP Adrian Urbanek.

Najbardziej na otwarcie cieszą się studenci malarstwa, bo w nowym miejscu będą mieli pracownie na ostatnim piętrze, z dużymi oknami i świetlikami w dachu, które zapewnią im jasną przestrzeń do pracy. Więcej miejsca dostaną też studenci Wydziału Projektowego.

Gmach będzie służył też postronnym katowiczanom. Zaplanowano, że powstaną w nim m.in. dostępna dla wszystkich biblioteka, kawiarnia, galeria oraz sala kinowa, która pomieści sto osób. W niej wyświetlane też będą studenckie produkcje.

W środku powstaną również nowoczesne studio filmowe przystosowane do pracy w technologii 3D, sala do wielkoprzestrzennych działań, która w szczególności przyda się studentom scenografii, a także park form przestrzennych na dziedzińcu.

Pod budynkiem umieszczony ma być parking.

Źródło: + zdjęcia: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s