Społecznicy walczą o przemysłowe zabytki. Napisali list do prezydenta Komorowskiego

Społecznicy działający na rzecz ochrony zabytków przemysłowych w regionie wzięli sprawy w swoje ręce. Napisali list do prezydenta Komorowskiego, w którym domagają się m.in. tego, żeby pomagać prywatnym inwestorom w rewitalizacji takich obiektów, a także, aby powstał fundusz ratowania zabytków na wzór Krakowa.

Kongres Ochrony Zabytków to kolektyw, w którym wspólnie postanowiło działać kilka stowarzyszeń, m.in. Ratujmy Dwie Wieże ze Świętochłowic, Grupa Bibu i stowarzyszenie Ratujmy Zabrzańskie Zabytki.

Obecne prawo nie chroni zabytków

List do prezydenta Komorowskiego w tej sprawie został przekazany w czwartek. – Priorytetowe jest stworzenie listy zabytków, które trzeba ratować najpierw – ze względu na ich ogromną wartość czy fatalny stan, jak właśnie dwie wieże w Świętochłowicach. Chcemy też mieć wpływ na wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi Janusz Dubiel ze stowarzyszenia Ratujmy Dwie Wieże.

Społecznicy twierdzą, że obecne prawo prawie wcale nie chroni zabytków, a te niosą nie tylko wartość kulturową, ale są też przykładem niezwykłej architektury. – Sukces Industriady pokazuje, że ludzie nie chcą, aby te miejsca były równane z ziemią. Poza tym te obiekty mają konkretną wartość inwestycyjną. Te, które zostały odnowione i zagospodarowane, tworzą nowe miejsca pracy, jak chociażby Sztygarka w Chorzowie – dodaje Dubiel.

Jak tak dalej pójdzie, będziemy walczyć tylko o rumowiska

Obrońcy zabytków twierdzą jednak, że władzom brakuje zrozumienia dla spuścizny Śląska. – Jak tak dalej pójdzie, będziemy walczyć tylko o rumowiska. Bezpowrotnie już zniszczono z nich, bo nigdy nie powstał kompleksowy program w ich obronie, ale podejmowane są jedynie doraźne działania. Kraków ma fundusz, który chroni zabytki. My też takiego chcemy. Mamy rok wyborczy więc to okazja, żeby wymusić na władzach nasze racje – dodaje Dubiel.

Chodzi m.in. o to, żeby zmienić przepisy, które są utrudnieniem dla prywatnych inwestorów. – Państwowe zakłady nie biorą odpowiedzialności za swoje pozostałości, a prywatnemu właścicielowi jest łatwiej taki obiekt zlikwidować, bo na to szybciej dostanie pieniądze, niż na rewitalizację – wyjaśnia Dubiel.

3800 obiektów zabytkowych, 100 już nie istnieje

Dobrym przykładem obchodzenia się z zabytkami mogą być Czechy. – Tam powstał wspaniały kompleks Vitkovice. Nam trudno pochwalić się takimi dokonaniami. A my nawet nie wiemy, co będzie dalej z elektrociepłownią Szombierki, mimo że znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki – mówi Joanna Budny, koordynator KOZ.

Kamil Żbikowski ze stowarzyszenia Ratujmy Zabrzańskie Zabytki podkreślił też, że niejasna jest procedura wykreślania obiektów z rejestru zabytków, jak było to w przypadku chorzowskiej rzeźni czy huty cynku w Szopienicach, wykreślonej z powodu dewastacji. – Obecnie w województwie do rejestru wpisane jest ponad 3800 obiektów zabytkowych, z czego około 100 już nie istnieje – mówi.

Urzędnicy: na pewno potrzebne są zmiany

Twierdzi też, że zapomina się o potencjale turystycznym tych miejsc, ale co ważniejsze, nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za nie. – Wiele z tych obiektów należy do skarbu państwa, więc najpierw potrzebna jest inwentaryzacja wszystkich obiektów – mówi.

Społecznicy chcieliby także stworzenia Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Poprzemysłowych, który po pierwsze, zabezpieczałby te miejsca i szukał dla nich nowych funkcji.

Czy są szansę na takie zmiany? – Już powstał zespół do spraw promocji i wykorzystywania dziedzictwa poprzemysłowego w urzędzie marszałkowskim. Mamy podobne zdanie, co społecznicy, ale także swoje przemyślenia. Na pewno potrzebne są zmiany, a działania administracji muszą być skorelowane z pracą stowarzyszeń – wyjaśnia Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s