W katowickim szpitalu powstanie nowy blok operacyjny z lądowiskiem za 30 mln zł

zurawieNowoczesny blok operacyjny z lądowiskiem dla helikopterów wybuduje kosztem 30 mln zł Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach – jeden z największych szpitali w województwie śląskim. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
– Projekt już mamy, załatwiamy urzędowe formalności. Kolejny etap to wybór wykonawcy w trybie zamówienia publicznego, a potem faza realizacji. Zakładamy, że prace rozpoczną się najdalej jesienią, a obiekt wraz z wyposażeniem będzie gotowy na początku 2016 roku – mówi dyrektor szpitala Klaudia Rogowska. Dodaje, że inwestycja jest konieczna, bo choć szpital jest duży, to budynki mają 25-35 lat, a standardy obowiązujące w czasach ich budowy już się zmieniły.

Nowy budynek zostanie dobudowany do już istniejącego. Znajdzie się w nim m.in. 7 sal operacyjnych – w tym jedna hybrydowa, sala wybudzeń z pełnym zapleczem i oddział chirurgii z dwiema pracowniami radiologii zabiegowej. Na dachu budynku znajdzie się natomiast lądowisko dla helikopterów. – Obecnie mamy tylko miejsce do lądowania, nawet nie lądowisko. W związku z tym decyzja o lądowaniu należy do pilota, w złych warunkach czy przy słabej widoczności może nie wylądować. Budując nowy obiekt, zdecydowaliśmy, że lądowisko będzie na dachu. Koszty nie są wiele wyższe w porównaniu z naziemnym. Będzie w pełni profesjonalne, z oświetleniem, możliwością lądowań nocnych i natychmiastowym dostępem do bloku operacyjnego – wyjaśniła Rogowska.

Inwestycja ma być sfinansowana z własnych środków szpitala. W ciągu ostatnich 3 lat placówka zainwestowała w sprzęt i infrastrukturę około 59 mln zł. Powstała m.in. hybrydowa sala zabiegowa wyposażona w nowoczesny angiograf. Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu było też stworzenie nowoczesnej stacji mycia i dezynfekcji łóżek. Na bieżąco remontowane są oddziały.

Górnośląskie Centrum Medyczne rocznie przyjmuje na oddziałach i w poradniach 150 tys. pacjentów. Zatrudnia 1800 pracowników i dodatkowo około 100 lekarzy na kontraktach.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s