Nie będzie „szybkiej” kolei do Pyrzowic. W zamian trasy przez Zawiercie i Tarnowskie Góry

z13475004Q,Pomyslow-na-trase-linii-kolejowej-Katowice-PyrzowiPKP PLK zerwały umowę z firmą, która miała zaprojektować szybką kolej do Pyrzowic. Nowa trasa ma biec przez Zawiercie i podróż na lotnisko zajmie niemal godzinę. – Powstanie także nowa linia, ale przez Tarnowskie Góry – zapowiada wiceminister infrastruktury i rozwoju


Warta ponad miliard kolej nie poprowadzi szlakiem proponowanym wcześniej przez kolejarzy. W ich wizji trasa biegła z Katowic przez Chorzów i Bytom do Piekar Śląskich, a stąd już prosto do Pyrzowic. Pociągi na lotnisko będą kursować, ale wyremontowaną linią Zawiercie – Tarnowskie Góry.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, wyjaśnia, że powodem zerwania umowy na projektowanie linii do lotniska jest prawie 2,5-roczne opóźnienie w realizacja zlecenia.

Prawie tysiąc dni opóźnienia

Dodał, że konsorcjum Pöyry DB International przez 900 dni nie uzupełniło dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji środowiskowej. To jeden z najważniejszych dokumentów pozwalających na przeprowadzenie inwestycji. – Oznacza to, że nowa linia w projektowanym kształcie nie powstanie – przyznaje. PKP PLK nie rezygnuje jednak całkowicie z uruchomienia kolejowego połączenia do lotniska. Nowy plan zakłada wykorzystanie istniejących linii oraz remont i elektryfikację już istniejącej linii nr 182. – Mamy zagwarantowane finansowanie studium wykonalności, natomiast remont i elektryfikacja będą mogły być wykonane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Po wykonaniu projektu prace budowlane mogą ruszyć w roku 2016 i skończyć się rok później. Czas jazdy na lotnisko proponowanym połączeniem wyniesie ok. 45 minut. Przy założeniu, że pociąg zatrzyma się także w Zawierciu, podróż potrwa 55 minut – informuje Siemieniec.

Dodał, że PKP PLK będzie się domagało od konsorcjum zwrotu poniesionych wydatków. Chodzi o ponad 25 mln zł.

Tymczasem parę tygodni temu pisaliśmy w „Wyborczej”, że z opracowanych wcześniej prognoz wynikało, że np. w 2008 roku z kolei korzystałoby średnio (w ciągu całego roku) niecałe 3,7 tys. osób na dobę. Podkreślano, że „z kolei gotowych skorzystać jest średnio nie więcej niż 50 proc. osób dojeżdżających na lotnisko”. Czyli (według najnowszych danych) najwyżej 1,27 mln osób rocznie. To niewiele. W dodatku proponowana trasa wywołała ogromne protesty mieszkańców. „Wyborcza” pisała, że kolej może mieć sens tylko wtedy, gdy nowy szlak poprowadzi się przez Tarnowskie Góry, jak zaproponował burmistrz tego miasta Arkadiusz Czech.

Minister: Nowa linia też będzie, ale przez Tarnowskie Góry

Adam Zdziebło, wiceminister infrastruktury i rozwoju regionalnego, w rozmowie z „Wyborczą” zapewnia jednak, że docelowo nowe połączenie do Pyrzowic i tak powstanie.

– Ta inwestycja jest zapisana w wydatkach unijnych na lata 2014-2020 i nic w tej sprawie się nie zmienia i nie zmieni – zapewnia Zdziebło.

Potwierdza informacje PKP PLK, ale dodaje, że trasa przez Zawiercie będzie tylko jedną z możliwych opcji dotarcia na lotnisko.

– Władzom Zawiercia oraz marszałkowi zależało na tym, by pociągi do Pyrzowic obsługiwały również to miasto. To nie oznacza jednak, że docelowo nowa linia nie powstanie – mówi minister Zdziebło.

Wyjaśnia, że kolej do Pyrzowic będzie biegła także przez Bytom, Radzionków, Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry oraz Miasteczko Śląskie. To wydłuży podróż z Katowic na lotnisko z 30 do 40 minut, ale z połączenia będą mogli korzystać pasażerowie, którzy na co dzień z Tarnowskich Gór do Katowic podróżują przepełnionymi autobusami KZK GOP.

Ten wariant oznacza, że liczba potencjalnych pasażerów zwiększy się o 450 tys., a budowa tym śladem ma być tańsza o 30 mln euro.

„To realny wariant”

– Właśnie ten przebieg jest realny. Ten proponowany wcześniej wywoływał zbyt dużo kontrowersji. Nie można ignorować postulatów mieszkańców, a nowy szlak pozwoli na lepsze skomunikowanie tej części regionu. Nie ma sensu budować kosztownej linii tylko i wyłącznie z myślą o obsłudze lotniska – dodaje Adam Zdziebło.

Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór: – To pierwsza dobra wiadomość od bardzo dawna.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s