Inwestor nowego Supersamu chce się wkupić w łaski katowiczan

Katowicki dom handlowy jesienią 2015 roku zaprezentuje się w nowej odsłonie. Do tego czasu ogrodzenie inwestycji przy ul. Piotra Skargi zamieni się w największą w kraju plenerową galerię.

Centrum przy ul. Skargi powstaje w miejscu zburzonej w ostatnich miesiącach hali targowej z 1937 roku. O historii miejsca mają przypominać cztery oryginalne łuki przedwojennej hali wkomponowane w atrium nowego obiektu. Griffin Real Estate na budowę planuje wydać 80 mln euro.

Rajza po Kato przez dwa lata

Inwestor, by wkupić się w łaski części katowiczan, niezadowolonych z tego, że w centrum coraz więcej przestrzeni zajmują wielkopowierzchniowe sklepy, przez prawie dwa lata będzie finansował miejski projekt artystyczny „Rajza po Kato”. – Będziemy finansowali działania artystyczne, warsztaty, akcje miejskie i wystawy. Chciałbym, żeby w przyszłości Supersam łączył różne funkcje: handlowe, rozrywkowe i kulturalne – mówi Przemysław Krych, prezes Griffin Group.

Griffin Art Space, instytucja powołana przez inwestora, w podobny sposób działa już we wrocławskiej galerii handlowej Renoma, angażuje się też w rewitalizację warszawskiej Hali Koszyki, w której powstała Galeria Czułości.

Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali artyści, fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy, a także znawcy historii Katowic, którzy od wiosny 2014 roku do jesieni 2015 roku będą prowadzili warsztaty, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich.

Nietypowy przewodnik po Katowicach

Na koniec powstanie przewodnik miejski, który ma być nie tylko zbiorem ciekawostek, ale przede wszystkim pomocą przy poznawaniu miasta. To pomysł Dominika Tokarskiego i Michała Kubieńca, który najbardziej spodobał się krakowskiej Fundacji Sztuk Wizualnych odpowiedzialnej za katowicki projekt.

– Cieszymy się, że po raz pierwszy w mieście inwestor zdecydował się coś dać od siebie mieszkańcom, zamiast tylko czerpać z nich korzyści. Przewodnik nie będzie typowy. Zahaczy o ikony architektury, lokalne zwyczaje, miejsca i wydarzenia, zupełnie nowe trendy. Chcemy, żeby miał prostą formę i był dobrą wskazówką, gdzie i co robić w Katowicach – wyjaśnia Michał Kubieniec.

Począwszy od kwietnia ogrodzenie inwestycji Supersamu będzie uzupełniane o kolejny fragment wystawy o dzisiejszych Katowicach, która potem znajdzie się w przewodniku. Pierwszy projekt rozpoczyna się 26 kwietnia. Wtedy powstanie kolaż Katowic stworzony z prywatnych fotografii mieszkańców połączonych ze zdjęciami miasta.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Przestrzeń publiczna, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s