Na granicy Katowic i Siemianowic powstanie nowa ekologiczna dzielnica

Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, chce wybudować w północnej części Katowic zupełnie nową dzielnicę, która „rozleje się” także na Siemianowice Śląskie. Na razie oba miasta planują warte 100 mln zł inwestycje w drogi w rejonie Ekomiasta.

Na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego przy ul. Konduktorskiej stoją w tej chwili tylko biurowce. Należą do najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce: postawiono tu na ekologię i oszczędność energii.

Dość powiedzieć, że prąd, chłód oraz ciepło produkowane są na miejscu, a elektroniczne czujniki sterują oświetleniem i żaluzjami zewnętrznymi. System sam wyczuwa, czy ktoś jest w pomieszczeniu, i w zależności od pory dnia dobiera odpowiednie natężenie światła. Są też energooszczędne windy (produkują prąd w czasie jazdy w dół) i oszczędzające wodę krany oraz spłuczki.

W sumie na terenie GPP staną cztery takie biurowce. Dwa są już gotowe, kolejny zostanie otwarty we wrześniu, ostatni w przyszłym roku. W tej chwili pracuje tu około 2 tys. osób, do końca 2014 roku ta liczba ma się zwiększyć do 3 tys.

Mirosław Czarnik, prezes GPP, mówi, że to nie koniec.

Ambitne plany budowy nowej dzielnicy

Najbardziej ambitne palny mówią o budowie na granicy Katowic i Siemianowic Śląskich zupełnie nowej dzielnicy o roboczej nazwie Ekomiasto. – Chodzi o to, żeby oprócz miejsc pracy powstały też miejsca do życia, czyli mieszkania oraz tereny rekreacyjne. Chciałbym, żeby w okolicy powstało osiedle mieszkaniowe, kolejne biura i zakłady pracy oraz park. Ten ostatni ma mieć około 1,5 hektara – wyjaśnia prezes Mirosław Czarnik.

Ekomiasto ma powstawać według nowoczesnych ekologicznych technologii. – Na dłuższą metę takie budownictwo po prostu się opłaca. Widzimy to po naszych biurowcach. Miesięczne koszty wszystkich mediów, czyli ogrzewania, klimatyzacji, wody i prądu, to około 1 euro za metr kwadratowy powierzchni – przekonuje prezes GPP.

Nowa dzielnica ma zajmować ponad 60 hektarów. Większość to tereny w Katowicach, około 20 ha w Siemianowicach Śląskich. – Kiedy ten obszar zostanie zabudowany? Realnie patrząc, możemy mówić o najbliższych piętnastu latach – mówi Czarnik.

Na razie miasta planuję drogi za 100 mln zł

Prezes GPP nie ukrywa, że o przyszłości miejsca zdecyduje dostępność dla inwestorów. Piotr Uszok, prezydent Katowic, oraz Jacek Guzy, gospodarz Siemianowic Śląskich, podpisali wczoraj list intencyjny w sprawie budowy nowych dróg w rejonie Ekomiasta. Chodzi o przedłużenie ulicy Stęślickiego do al. Korfantego, a potem wzdłuż ul. Konduktorskiej na tereny przemysłowe w Siemianowicach Śląskich, gdzie trasa skończy się w rejonie ul. Mysłowickiej.

Poza tym planowane jest przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino w stronę Siemianowic. Cała inwestycja ma kosztować około 100 mln zł. Miasta chcą zdobyć na nią unijną dotację w konkursie, który w przyszłości ogłosi marszałek województwa. Jeśli wygrają, droga będzie gotowa za 6-8 lat.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s