Tablice świetlne na przystankach KZK GOP. 72 przystanki to dużo czy mało?

W ciągu miesiąca powinne wreszcie zacząć działać elektroniczne tablice informacyjne na wybranych przystankach autobusowych w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Lepiej późno niż wcale – tak chciałoby się skomentować ten fakt biorąc pod uwagę, że start systemu w Komunikacyjnym Związku Komunalnym nastąpi z ponad połrocznym opóźnieniem, a podobne rozwiązania w wielu miastach już dawno stały się standardem.

W naszym regionie takie systemy działają chociażby w Rybniku, Jaworznie, Tychach, czy Tarnowskich Górach.Największy gracz na rynku komunikacji miejskiej w województwie śląskim jako ostatni dołączy zatem do tego grona.

Kłopoty z punktualnością były, są i zawsze będą

Punktualność nie jest i pewnie nigdy nie będzie najmocniejszą stroną komunikacji miejskiej. Korki, remonty, nieprzewidziane zdarzenia na drodze – to wszystko sprawa, że faktyczny czas przyjazdu autobusu na przystanek nieraz różni się od tego, co widnieje w rozkładzie jazdy. Tyle, że czekający pasażerowie nie mają pojęcia jak długo przyjdzie im czekać i czy ich czekanie w ogóle ma sens, bo przecież nieprzyjeżdżający autobus mógł po prostu się zepsuć.

I tę właśnie lukę wypełniają systemy dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki wyposażeniu autobusów w nadajniki GPS, wysyłające precyzyjny sygnał o położeniu pojazdu, oczekujący na niego podróżni mogę ze świetlnej tablicy wyczytać, gdzie aktualnie znajduje się autobus i kiedy faktycznie powinien dotrzeć na przystanek.

Unia dała miliony, ale i tak wykonawca się spóźnił

I takie właśnie tablice miały latem ubiegłego roku zacząć działać na trzech ciągach komunikacyjnych w aglomeracji: w Katowicach od osiedla Tysiąclecia przez centrum aż po osiedle Paderewskiego (system miał objąć linie 51, 110, 673, 674, 820 i 830), między Gliwicami a Chorzowem (linie 6, 156, 617, 840, 870) oraz między dworcami PKP w Sosnowcu oraz Będzinie a centrum Dąbrowy Górniczej (linie 35, 55, 88, 91, 100, 106, 116, 160, 622, 723, 808, 811, 902N, 935 oraz 27, 28, 260, 803, 806, 807, 904).

Pilotujący tę inwestycję KZK GOP dostał na ten cel niemal 8 mln zł unijnej dotacji (pokryła ona 85 proc. kosztów zadania), a realizacją miała się zająć firma Asseco Polska – ta sama, która zajmuje się Śląską Kartą Usług Publicznych. I podobnie jak w przypadku ŚKUP-u tak i tutaj nie zdążyła w terminie. Pod koniec marca zarząd KZK GOP nałożył na wykonawcę ponad 546 tysięcy złotych kary (należność została już ściągnięta), a na pytanie o realny termin uruchomienia systemu przedstawiciele Związku zapewniają, że powinno nastąpić to w ciągu miesiąca.

Z domu sprawdzisz, czy ci autobus przyjedzie na czas

W sumie elektroniczne tablice pojawią się na 72 przystankach w aglomeracji. Na każdej z nich znajdzie się informacja o kierunku, numerze linii i realnym czasie odjazdu kolejnych zbliżających się do niego autobusów. Komplet danych uzupełniać będzie data, godzina oraz wiadomość o tym, czy nadjeżdżający pojazd jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

– Poza tym na naszej stronie internetowej działać będzie mapa, umożliwiająca „śledzenie” objętych systemem autobusów. Można je będzie też obserwować za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne – mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP. Jak dodaje w przyszłości system zostane także rozbudowany o informację wysyłaną za pośrednictwem sms-a.

– Pasażer będzie go wysyłał pod podany numer, wpisując w treść wiadomości nazwę interesującego go przystanku, a w odpowiedzi otrzyma dokładnie taką samą informację, jaka aktualnie znajdować się będzie na elektronicznej tablicy na tym właśnie przystanku – wyjaśnia Anna Koteras.

Źródło: dziennikpolski.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s