Czego chcemy od komunikacji w naszym regionie? Niech pociągi dogonią autobusy

Ponad połowa mieszkańców naszego regionu dobrze ocenia komunikację autobusową, ale o kolei myśli w podobny sposób tylko co pięćdziesiąty. Ciekawe, jakie wnioski wyciągnie urząd marszałkowski?
Władze regionu przygotowują „Plan transportowy województwa śląskiego”. To zarys tego, jak za kilka lat będziemy podróżować po województwie.

Na nowe połączenia kolejowe nie ma szans

Sensacji nie należy się spodziewać. Co prawda ma powstać kilka nowych dróg, ale dla tej części mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z pociągów i autobusów. Już dziś wiadomo, że w latach 2014-2020 oferta przewozowa kolei będzie wciąż taka sama. Innymi słowy na nowe połączenia kolejowe nie ma szans. Jeśli rządzący regionem zgodzą się na takie rozwiązanie, to będzie to doskonałym dowodem ich krótkowzroczności.

W przywołanym dokumencie można bowiem znaleźć informacje o badaniach opinii mieszkańców regionu na temat kolei i komunikacji autobusowej.

Jasno wynika z nich, że co czwarty mieszkaniec regionu chce nie tylko jeździć lepszymi niż dziś składami i marzy o lepiej wyglądających przystankach oraz dworcach kolejowych, ale również oczekuje zwiększenia liczby kursów pociągów. Tego rządzący dać nam nie chcą. Możemy co najwyżej liczyć na nowe pociągi.

Wizerunek Kolei Śląskich będzie nadszarpnięty jeszcze przez wiele lat

Trudno się więc dziwić, że tylko 2 proc. pytanych uważa, że stan kolei w regionie jest bardzo dobry. Po pamiętnym blamażu z grudnia 2012 roku i niejasnościach wokół finansowania Kolei Śląskich jej wizerunek będzie nadszarpnięty jeszcze przez wiele lat.

Większość, bo 42 proc. mieszkańców, uważa, że kolei jest na poziomie dobrym lub dostatecznym, a co dziesiąty – że zły i bardzo zły.

Korzystamy jednak z pociągów, ponieważ koszty podróży są niższe niż w przypadku korzystania z własnych samochodów czy innych środków transportu (myśli tak 37 proc. pytanych), co piąta osoba woli też kolej ze względy na szybkość podróży.

Ponad połowa pasażerów ocenia autobusy dobrze lub bardzo dobrze

O wiele ciekawiej wyglądają badania dotyczące autobusów. Nie dotyczą tylko KZK GOP, ale to właśnie jakość przewozów organizowanych przez ten związek jest decydująca. Z tym nie jest najlepiej, czego dowiódł niedawny ranking komunikacji publicznej zajmującego się samorządami czasopisma „Wspólnota”.

Co ciekawe, z opublikowanych w „Planie” badań wynika, że nieco ponad połowa pasażerów ocenia autobusy w regionie dobrze lub bardzo dobrze. Tylko 12 proc. ocenia ten rodzaj komunikacji jako zły lub bardzo zły. Dlaczego mimo to jeździmy autobusami?

Najbardziej odpowiada nam to, że sporo z nich ma bezpośrednie połączenia (uważa tak 41 proc. pytanych). To dowodzi, że mieszkańcy nie lubią przesiadek. Te są traktowane po prostu jako utrudnienie.

A czego sobie życzymy? Tutaj władze KZK GOP oraz wszystkie pozostałe instytucje powinny wsłuchać się w głos mieszkańców. Ponad połowa pasażerów życzy sobie, by autobusy jeździły częściej. Kolejne 34 proc. pytanych dodaje, że obecna siatka połączeń nie jest wystarczająca.

I to właśnie te sprawy są dla pasażerów ważniejsze niż wygląd przystanków czy komfort podróży. Poprawy w tym względzie życzy sobie wyraźnie mniej osób – to niecałe 25 proc. pytanych.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s