Od soboty przez ulicę Mickiewicza nic już nie przejedzie

Kierowców w Katowicach czeka rewolucja. Powinni się na nią przygotować też pasażerowie autobusów – na ul. Mickiewicza zacznie obowiązywać zakaz ruchu.

Ludziom przyzwyczajonym do tego, że wzdłuż jezdni, prawie od rynku aż po Stawową, urządzono przystanki, a trzy pasy zawsze były zapchane autami, trudno się będzie pewnie do nowej sytuacji przyzwyczaić.

Jednak na starych pocztówkach widać, że ulica, której patronem jest polski wieszcz, a za niemieckich czasów był nim zasłużony dla Katowic burmistrz August Schneider, miała niegdyś zupełnie inny charakter. Wybudowane tutaj eleganckie kamienice tętniły życiem. Władze Katowic liczą na to, że tak będzie znowu już wkrótce. Środkiem do tego celu ma być zamknięcie ul. Mickiewicza, a także Skośnej (przy samym rynku) oraz Piotra Skargi dla aut. To konieczne, ponieważ w ramach przebudowy centrum miasta również tu ma się zmienić ruch. Samochody jadące dziś z ul. Moniuszki mają być skierowane jej przedłużeniem prosto w ul. Piotra Skargi. Zanim to jednak nastąpi, kierowców samochodów i pasażerów autobusów czekają cztery miesiące objazdów.

KZK GOP ogłosił, że zmiany zaczną obowiązywać 26 kwietnia. Tego dnia zmieni się trasa kilkudziesięciu linii autobusowych. Np. 40, 800, 801, 805, 807, 808, 811, 813, 814, 815, 817, 818, 831 i 835 zakończą kursy na ul. Moniuszki. Tu będzie też ich nowy początkowy przystanek. Linie 5, 7, 23, 27, 168 i 860 będą zaczynały i kończyły trasę na pl. Wolności (w sobotę zostanie tu przywrócony ruch).

Mickiewicza jak Mariacka

Również kierowcy aut osobowych muszą się liczyć z objazdami. Szczegóły zostaną podane w czwartek, ale z naszych wiadomości wynika, że ul. Mickiewicza zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu. Taki pomysł pojawił się już ponad rok temu. Urzędnicy nie podawali wtedy żadnych szczegółów, ale sugerowali, że ulica będzie dostępna tylko dla taksówek oraz ewentualnie dla autobusów. – Teraz te będą jednak jeździć przez ul. Piotra Skargi. Tak samo jak samochody osobowe – mówi jeden z urzędników.

Skąd ten pomysł? – Prezydent już dawno w wąskim gronie zapowiedział, że jeśli z sukcesem uda się wyeliminować ruch z ul. Mariackiej, to zrobi tak samo na ul. Mickiewicza – mówi osoba związana z projektem przebudowy centrum Katowic.

Skąd odjedzie twój autobus?

Przebudowa ulic Piotra Skargi, Skośnej i Adama Mickiewicza w Katowicach zacznie się w sobotę. KZK GOP informuje, że wiele autobusów zmieni trasę.

Autobusy linii numer: 40, 800, 801, 805, 807, 808, 811, 813, 814, 815, 817, 818, 831, 835 po obsłudze przystanku Katowice Uniwersytecka przejadą przez rondo, skręcą w ulicę Uniwersytecką do przystanku końcowego i początkowego, zlokalizowanego przy ulicy Moniuszki. Wyjazd w kierunku powrotnym nastąpi aleją Korfantego przez rondo, bez obsługi przystanku Katowice Aleja Korfantego.

Linie autobusowe numer: 5, 27, 168, 860 po obsłudze przystanku Koszutka Słoneczna pojadą aleją Korfantego, ulicą Morcinka (obsługa przystanku Katowice Morcinka), Sokolską do placu Wolności. Przystankiem końcowym i początkowym dla tych linii będzie przystanek Katowice Plac Wolności.

Autobusy numer 7 i 23 po obsłudze przystanku Katowice Chorzowska pojadą ulicą Sokolską na plac Wolności. Przystankiem końcowym i początkowym dla tych linii będzie przystanek Katowice Plac Wolności.

Linie numer: 6, 820, 830, 840, 870 – po obsłudze przystanku Katowice Chorzowska przejadą ulicami Sokolską i Mickiewicza do przystanku końcowego i początkowego Katowice Stawowa, umożliwi to lewoskręt z ulicy Sokolskiej w ulicę Mickiewicza.

Linia autobusowa numer 12 po obsłudze przystanku Katowice Szkolna pojedzie ulicami Moniuszki i Uniwersytecką, przejedzie przez rondo, ulice: Chorzowską, Sokolską, Mickiewicza, Słowackiego przez podziemny dworzec autobusowy do Ligoty.

Autobus numer 30 w kierunku do Siemianowic Śląskich pojedzie ulicą: Roździeńskiego, przez rondo, Chorzowską, Sokolską, przez plac Wolności, Sokolską, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku Katowice Sokolska.

Linia autobusowa numer 154 w kierunku Ligoty, po obsłudze przystanku Katowice Uniwersytecka pojedzie ulicą Roździeńskiego, przez rondo, Chorzowską, Sokolską, przez plac Wolności, Sądową, Mikołowską, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku Katowice Mikołowska.

Linia autobusowa numer 600 – w kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku Koszutka Katowicka przejedzie ulicami: Korfantego, Morcinka (obsługa przystanku Katowice Morcinka), Sokolską, Mickiewicza, Słowackiego, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku Katowice Dworzec.

Autobusy linii numer 672 i 910 po obsłudze przystanku Katowice Francuska pojadą ulicami Jagiellońską i Kochanowskiego, do przystanku Katowice Dworzec.

Linia numer 930 – w kierunku dworca autobusowego, po obsłudze przystanku Katowice Uniwersytecka przejedzie przez rondo i pojedzie ulicami: Chorzowską, Sokolską, Mickiewicza, Słowackiego, do przystanku Katowice Dworzec.

Linie autobusowe numer 61 i 911 po obsłudze przystanku Koszutka Katowicka pojadą ulicami: Korfantego i Morcinka (obsługa przystanku Katowice Morcinka), Sokolską, Mickiewicza, Słowackiego, do przystanku Katowice Dworzec.

Linie autobusowe nr: 7N, 30N, 76N, 77N, 130N, 297N, 657N, 672N, 830N, 840N, 905N, 906N, 908N, 911N. odjeżdżać będą z podziemnego dworca autobusowego (przystanek „Katowice Dworzec”). Rozwiązanie to umożliwi skomunikowanie czasów odjazdów oraz wzajemne przesiadki pomiędzy wszystkimi realizowanymi relacjami.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Komentarz:

Jak to zwykle bywa z artykułami dziennikarzy, trzeba mocno sceptycznie i nieufnie podchodzić do przekazywanych przez nich informacji. Przedstawiona organizacja ruchu będzie miała miejsce przez ok. 4 miesiące, na czas kolejnego etapu przebudowy centrum. Nigdzie nie widziałem oficjalnej informacji, że cała ul. Mickiewicza będzie docelowo zamknięta dla ruchu kołowego/samochodów osobowych.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja piesza, Komunikacja rowerowa, Komunikacja samochodowa, Komunikacja zbiorowa, Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s