To już oficjalna informacja. Mickiewicza teraz bez aut

Katowiccy urzędnicy potwierdzają, że ulica Mickiewicza nie będzie już przelotowa. – Na części tej ulicy ma powstać przestrzeń publiczna – potwierdza Jakub Jarząbek, rzecznik urzędu miasta.

Przedstawiciele urzędu miasta oraz KZK GOP oficjalnie ogłosili w środę, że od soboty kierowców oraz pasażerów ponad 50 linii autobusowych, które jeżdżą przez centrum Katowic, czekają spore zmiany.

Zobacz mapkę objazdów autobusów w większej rozdzielczości >>>

Zobacz ulotkę informacyjną przygotowaną dla mieszkańców przez urząd miasta >>>

Wszystko za sprawą kolejnego etapu przebudowy śródmieścia. Od soboty zostanie zamknięty przejazd z ul. Moniuszki, przez Korfantego, a potem ulicą Skośną w Mickiewicza. Samochody już nigdy nie wrócą na tę trasę. Przez cztery miesiące ma trwać budowa przedłużenia ul. Moniuszki, która poprowadzi prosto do Piotra Skargi.

Przystanki zostaną przesunięte

– W czasie prac zmieni się trasa 52 linii autobusowych. Linie jadące od strony Sosnowca będą kończyły trasę przy ul. Moniuszki, te z północy i zachodu dojadą do placu Wolności, a część autobusów z Gliwic wjedzie na ul. Mickiewicza od strony ul. Sokolskiej – mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Dodaje, że żadna linia nie zostanie zawieszona czy przerwana. – Tak naprawdę to przystanki będą przesunięte o dwieście-trzysta metrów. Mimo to stale będziemy obserwować, co się dzieje na przystankach, i w razie potrzeby wprowadzimy korekty w organizacji ruchu autobusów – dodaje.

Pasażerowie muszą też zwrócić uwagę na zmiany w godzinach odjazdów autobusów. – Liczba wszystkich kursów jest jednak taka sama – podkreśla.

Zmiany czekają też kierowców. Od soboty ul. Mickiewicza pomiędzy Sokolską a rynkiem będzie dwukierunkowa, ale ślepa. Kierowcy będą mogli zawrócić przy Skarbku. Dwukierunkowa będzie też ul. Piotra Skargi (od Stawowej w stronę rynku), na wysokości hotelu Silesia będzie miejsce do zawracania. – Chodzi o utrzymanie możliwości dojazdu do posesji i banku – wyjaśniają urzędnicy. Inne ważne zmiany dotyczą placu Wolności i al. Korfantego.

Plac zostanie otwarty 26 kwietnia, ale tylko dla autobusów i mieszkańców kamienic. Pozostali kierowcy, będą mogli jeździć tędy dopiero od połowy czerwca.

Zmian jest dużo

To samo dotyczy ul. Matejki. Z kolei kierowcy jadący al. Korfantego od strony ronda będą musieli zawrócić na wysokości ul. Moniuszki.

– Zmian jest sporo. Dlatego wydrukowaliśmy 5 tys. ulotek, które w piątek, sobotę oraz poniedziałek będą rozdawane pasażerom i kierowcom – mówi Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.

A co po zakończeniu prac? Urzędnicy potwierdzają nasze wcześniejsze informacje, że ruch samochodowy zostanie stąd praktycznie wyeliminowany.

– Już nie będzie wjazdu na ul. Mickiewicza od strony rynku. Ruch przelotowy zostanie skierowany przedłużeniem ul. Moniuszki w Piotra Skargi. Takiego ruchu na ul. Mickiewicza już nie będzie. Zależy nam na tym, by ograniczać liczbę samochodów w tym rejonie. Część ul. Mickiewicza faktycznie ma być przestrzenią publiczną – przyznaje Jakub Jarząbek.

I wyjaśnia, że będzie tu można wjechać od strony ul. Sokolskiej, ale tylko po to, żeby zaparkować. Dzięki temu ruch w tym miejscu praktycznie zamrze.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja piesza, Komunikacja samochodowa, Komunikacja zbiorowa, Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s