Dworzec zostanie pokryty blachą. Kolejarze uspokajają, że szlachetną

Gruntowną przebudowę przejdzie dworzec Katowice Ligota. Zmieni się nie tylko sam budynek, ale też jego otoczenie.

Obecnie zapuszczony i zaniedbany dworzec żyje właściwie tylko dlatego, że przed dwoma laty wprowadził się tu Teatr Żelazny. Nie zmieniło to jednak faktu, że stacja aż prosi się o remont. Kolejarze zdradzają, że prace mają się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku (do końca kwietnia mają zostać otwarte oferty przetargowe). Jaki będzie zakres prac, które mają potrwać około roku?

Zmieni się elewacja

Metamorfozę ma przejść elewacja budynku, która zostanie pokryta blachą. Przedstawiciele PKP SA uspokajają, że nie chodzi o zwykły pospolity materiał, tylko blachę tytanową-cynkową. – W połączeniu z przeszkleniami blacha nada elewacji nowoczesny charakter. Takie rozwiązanie można zobaczyć na dworcu wrocławskim. Chodzi o Pawilon Południowy. Nie będzie to zatem zwykły blaszak – przekonuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP. Odnowiona elewacja zostanie pokryta powłoką antygraffiti i zostanie oświetlona. Nad wejściem zostanie zamontowany zegar oraz napis z nazwą dworca. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, wyremontowany dach, a cały budynek ocieplony.

Odnowione zostaną również wszystkie pomieszczenia wewnątrz dworca – poczekalnia oraz toalety, które zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń zostanie przystosowana do potrzeb Teatru Żelaznego, który wciąż będzie tu działał, oraz pod posterunek straży miejskiej. W pomieszczeniu teatru renowacji zostanie poddana relief autorstwa Stefana Suberlaka. Będzie kiosk i parking

Jak podkreślają przedstawiciele PKP, przebudowany dworzec zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się m.in. specjalne linie na posadzce, które mają ułatwić poruszanie się osobom niewidomym. Bezpieczeństwo ma poprawić system monitoringu.

Zmieni się również otoczenie dworca. Po lewej stronie, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kiosk, powstanie parking na 17 miejsc. Przy wejściu, oprócz ławek i koszy na śmieci, pojawi się stojak na rowery. Wokół dworca zostaną też wybudowane nowe chodniki.

Kolejarze nie chcą zdradzić, ile mają zamiar przeznaczyć na remont. Jak mówią dokładny koszt będzie znany po podpisaniu umowy z wykonawcą prac.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestycje, Komunikacja zbiorowa, Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s