Włączony telewizor i surowy stek. Tak wyglądają reklamy w centrum Katowic

Katowice od dawna nie potrafią uporać się z reklamowym chaosem. Pojawił się jednak pomysł, jak poprawić wygląd ulic. Rozwiązaniem może się okazać konkurs na najładniejszy szyld w mieście. Takie już w Katowicach istnieją, choć jest ich wciąż niewiele. Mamy też w mieście przykłady reklam, które nie tyle przyciągają estetyką, ile zadziwiają przechodniów.

Konkurs na najładniejszy miejski szyld z powodzeniem działa w Bydgoszczy. Rok temu do konkursu zgłosiły się aż 63 firmy i instytucje. Grono jurorów oceniało estetykę wykonania szyldu i jego wkomponowanie w budynek, dostosowanie do jego charakteru i formy architektonicznej. Co było przede wszystkim brane pod uwagę? Liczyła się też czytelność, spójność kompozycji, oryginalność oraz pomysłowość zgłoszonych szyldów.

Ostatecznie władze miasta przyznały trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia honorowe. Pierwsze miejsce i nagrodę 5 tys. zł zdobył szyld przy ulicy Niedźwiedziej. Jurorzy uznali, że jest estetyczny, elegancki i nienachalnie wpisuje się w otoczenie.

Taki szyld to u nas rzadkość

Niestety, w Katowicach niewiele można znaleźć takich szyldów. Najlepiej w mieście pod tym względem prezentuje się ul. Staromiejska i Dyrekcyjna. Ładnie prezentuje się też witryna galerii Atmosfera przy Mariackiej, galerii Renesans przy Stanisława oraz witryny Bellmer Cafe znajdującej się z boku Teatru Wyspiańskiego.

Na uwagę zasługuje też nowy neon lokalu Mad Mic przy ul. Warszawskiej, który świeci na żółto, a także szyld Złotego Osła, restauracji wegetariańskiej, który kontrastuje z umiejscowionym obok lokalem sprzedającym kebaby, którego wejście jest obklejone tandetnymi reklamami. W oczy rzuca się także czarny szyld z eleganckim napisem, należący do salonu fryzjerskiego przy ul. Powstańców.

Telewizor z teledyskami

Spore wrażenie na mieszkańcach robi wejście do sklepu Silesia Crime przy ul. Wawelskiej. Właściciele postanowili na ulicy zawiesić jedynie niewielki, czarny szyld, ale nad wejściem do lokalu zamontowali telewizor kineskopowy, na którym można oglądać teledyski.

Na wielkoformatową reklamę, ale w niezwykłym stylu zdecydowała się też restauracja Wodna Wieża z Pszczyny. W Katowicach, m.in. na Zenicie, pojawił się ogromny surowy stek. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby na płachcie odszukać nazwę restauracji.

Też zorganizują konkurs na szyld

Radny Tomasz Godziek uważa, że właśnie tych, którzy innym w mieście dają przykład estetycznych szyldów reklamowych, należy nagradzać. Zaproponował więc władzom miasta zorganizowanie konkursu na najładniejszy szyld reklamowy.

Jest przekonany, że podobna rzecz może się sprawdzić w Katowicach. Za przykład podaje też Berlin, miasto pełne reklam, ale takich, które wcale nie zaśmiecają przestrzeni. – Nikt nie powiedział, że rozwiążemy tym problem reklam w mieście, ale na pewno będzie to ważny krok w walce. Świadomość ludzi coraz bardziej wzrasta, kiedyś nikomu nie przeszkadzała pstrokacizna na ulicy, a teraz coraz więcej osób o tym mówi. Myślę, że będzie wielu przedsiębiorców, którzy na to pójdą. Po pierwsze, zyskuje się darmową reklamę i prestiż miejsca estetycznego. Wydaje mi się, że to jest nawet ważniejsze niż nagroda pieniężna. Inni zobaczą, że opłaca się poprawić wygląd swoich witryn i sami zaczną to robić – dodaje Godziek.

Miasto zapewniło, że jeszcze w tym roku taki konkurs zostanie zorganizowany. – Chcemy taki konkurs przeprowadzić w tym roku, ale szczegóły i terminy będą znane po ustaleniach pomiędzy wydziałem promocji a nowym architektem miasta – mówi Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s