W sprawie nielegalnego handlu na Stawowej serce wygrywa z rozumem

Na głównym deptaku Katowic kupimy marchewkę, skarpety i baterie. Handlarze nielegalnie wystawiają tu swoje stragany. Miasto stara się z tym walczyć, ale poza wlepianiem mandatów pomysłów nie ma.
– Nie ma i nie będzie zgody na nielegalny handel w centrum miasta – oznajmia Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Ale to tylko gadanie.

Typowy ranek na Stawowej. Od godz. 8 pod murami SP nr 12 zaczynają rozkładać swoje prowizoryczne stragany drobni. Na klientów nie narzekają, bo na deptaku jest ciągle tłum, a szczególnie starsi ludzie chętnie robią zakupy „po drodze”.

Mimo że w Katowicach działa kilka targowisk miejskich, handlarze nie chcą się przenosić. Oczywiście, że lepiej sprzedawać w centrum. Musi się opłacać, bo handlarzom nie przeszkadzają częste wizyty strażników miejskich. Codzienny rytuał: około południa oznakowany samochód strażników zatrzymuje się na Stawowej. Funkcjonariusze z uśmiechem podchodzą do handlarzy. Widać, że wszyscy się dobrze znają. – Dzień dobry, mandacik będzie – oznajmia. – To może dziś 30 zł, panie władzo? – targują się handlarze. I tak w kółko.

Handlarze przyznają, że taki układ jest im na rękę. – Mamy mało towaru i małe stragany. Nie zarobilibyśmy na opłaty na legalnym targowisku. Mandaty nam nie przeszkadzają, jesteśmy w stanie je opłacić i jakoś wyżyć – wyjaśniają.

Strażnik może wlepić od 20 do 500 zł. – Ale osobie na emeryturze czy z niskimi dochodami nie wręczy mandatu za 500 zł, bo i tak nie będzie miała z czego zapłacić – mówi Piotr Piętak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach. Widać, że serce wygrywa z twardym egzekwowaniem prawa i porządku. Wygląda więc na to, że drobny handel na ulicach miasta będzie nadal kwitł. Skoro serce nieskuteczne, warto zaciągnąć do pracy rozum i wymyślić sposób, by drobny handel nie zakłócał miejskiej przestrzeni.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s