Podlesie przeciwko budowie drogi, bo zmieni „charakter dzielnicy”

Władze Katowic chcą wybudować drogę, która połączy ulice Sandacza i Niezapominajek na południu miasta. Przeciwko budowie protestuje kilkaset osób. Prezydent sugeruje, że może wstrzymać inwestycję i zainwestować w ulice na północy.

Spotkanie w sprawie budowy drogi zorganizowano w czwartek w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 21. Przyszło na nie ponad 100 osób.

Mariusz Kardacz, szef Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Dzielnicy Podlesie, przekonywał, że nowa ulica może się stać trasą tranzytową, ponieważ będą z niej mogli korzystać także kierowcy jadący z Tychów w stronę Katowic.

– Bardzo trudno rozmawia się jednak z władzą, która rządzi bardzo długo i jest przyzwyczajona do tego, że robi, co chce – mówił Kardacz. Przypomniał, że miasto o planach budowy nowej drogi poinformowało mieszkańców dopiero w grudniu, krótko przed Bożym Narodzeniem.

– Tymczasem dyskusję publiczną nad tym planem wyznaczono na 9 stycznia. To bardzo mało czasu – zwracał uwagę. Dodał, że nie sprzeciwia się budowie nowych dróg, ale tylko lokalnych. – Czyli takich, które pozwolą, by dzielnice południowe nadal były spokojnym miejscem – mówił.

Prezydent przysłał list

Na spotkanie został zaproszony prezydent Piotr Uszok, ale nie mógł przyjechać. Przesłał organizatorom list z wyjaśnieniem, że w mieście odbywa się właśnie Europejski Kongres Gospodarczy.

W liście prezydent podkreślił, że budowa drogi ma usprawnić dojazd do słabo skomunikowanej części Podlesia i Zarzecza. Zwłaszcza że w okolicy powstaje coraz więcej domów. „Pragnę podkreślić, że te nowe drogi nigdy nie miały mieć charakteru tranzytowego. Ma to być droga, którą będą mogły jeździć autobusy komunikacji miejskiej” – napisał Uszok.

Prezydent przyznał, że z powodu obaw mieszkańców może wstrzymać budowę drogi. „Po prasowych publikacjach na ten temat zwrócili się do mnie mieszkańcy Bogucic, by zaniechać tej inwestycji i dokończyć budowę nowych dróg na terenie po kopalni Katowice. Chciałbym jednak, by przy podejmowaniu decyzji towarzyszył nam rozsądek” – podkreślił w liście.

Mieszkańców nie przekonał, bo zwracali uwagę, że nowa trasa jest w planach oznaczona jako droga zbiorcza. – Naszym zdaniem nie powinno się budować drogi, która ułatwi komunikację pomiędzy trasą S1 w Tychach oraz autostradą A4 na granicy Chorzowa i Katowic. Jeśli ta ulica powstanie, charakter dzielnicy się zmieni – mówił do zebranych Kardacz.

A. Godlewski: „To ważne spotkanie, bo jesienią są wybory”

Takich argumentów od początku nie przyjmują przedstawiciele urzędu miasta. – Klasa drogi ma się nijak do jej funkcji. Planowana droga kończy się w rejonie ul. Niezapominajek, a to jest około 2,5 km w linii prostej i blisko 4 km drogami od DK 44. Tak więc nie ma tu mowy o łączeniu DK 44 z DK 81 – mówił już wcześniej „Wyborczej” wiceprezydent Marcin Krupa.

Na spotkaniu pojawiło się tylko dwóch radnych: Arkadiusz Godlewski i Stanisław Włoch z Platformy Obywatelskiej.

– Dziś można mieć pretensje, że 15 lat temu ktoś nie zadbał o rozsądne planowanie przestrzenne. Kiedyś do centrum jechało się 20 minut, teraz 40. To ważne spotkanie, bo jesienią są wybory samorządowe. Jeśli uważacie, że taki skład władz Katowic nie do końca reprezentuje wasze interesy, to jest to bardzo dobry moment, by mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i założyli komitet wyborczy. Uważam, że powinniście powalczyć – mówił Godlewski.Potem poinformował, że osobiście w nadchodzących wyborach samorządowych startować nie zamierza.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja samochodowa, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s