Wyjdźcie z domów i zmalujcie coś! W Katowicach zaczyna się Street Art Festival

Najlepiej kolorowy mural podczas warsztatów prowadzonych przez znanego artystę streetartowego. Albo wybierzcie się do kina na film o malarzach ulicznych znaków. To wszystko od piątku 16 maja na 4. Katowice Street Art Festivalu.

Murale i instalacje, warsztaty i wycieczki rowerowe, koncerty i wystawy, projekcje filmowe i panele dyskusyjne czekają na spragnionych niecodziennych wrażeń i wrażliwych na sztukę ludzi.

O tym, że jest ich w Katowicach całkiem spore grono, przekonaliśmy się podczas trzech poprzednich edycji, które z roku na rok cieszyły się coraz większą popularnością. Czas na porcję nowych wrażeń, których dostarczać nam będą artyści o międzynarodowej sławie oraz znakomici polscy twórcy street-artu.

Ten kochający miasto, bo zmieniający je co roku w radośniejsze miejsce do życia festiwal rozpocznie się wernisażem wystawy „Typozine” w Galerii Miasto Ogrodów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną nowoczesne rodzaje czcionek, choć – jak zapewniają organizatorzy – nie trzeba będzie za dużo czytać, albowiem oryginalne kroje literek pokazane będą w formie plakatów. Po wernisażu odbędzie się koncert muzyki klubowej w Jazz Clubie Hipnoza. Na scenie wystąpią: Arnaud Bernard – producent muzyczny z Paryża, tworzący pod pseudonimem Onra hiphopową muzykę inspirowaną wschodnimi stylami, warszawski duet miksujący dźwięki, czyli Last Robots, oraz DJ Fifti, grający tylko na dobrych imprezach klubowych.

Warsztaty, projekcje i wycieczki

Pierwszy weekend festiwalu upłynie przede wszystkim pod znakiem warsztatów. W sobotę w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego odbędą się warsztaty malowania wielkoformatowych obrazów i płócien pod okiem profesjonalistów, zaś w niedzielę mieszkańcy Nikiszowca w nowo powstałym Centrum Zimbardo nauczą się, jak powielać wzory za pomocą japońskiej techniki sitodruku.

Także w weekend miłośników sztuki nowoczesnej czeka otwarcie wystawy „FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, obrazującej dwie dekady istnienia tego nurtu w kraju, a wszyscy lubiący ruch na świeżym powietrzu mogą zapisać się na wycieczkę rowerową śladem katowickich murali.

W tygodniu uczestnicy festiwalu zobaczą filmy, których bohaterami są ludzie pracujący na ulicach: malarze znaków, logotypów i napisów („Sign Painters”) oraz kanadyjski artysta nielegalnie ozdabiający ulice Montrealu („Roadsworth: Crossing the Line”).

Goście ze świata

No i najważniejsze – murale! Przez cały festiwal na ulicach Katowic, w centrum miasta, na jego obrzeżach i w dzielnicach artyści będą ożywiać industrialny pejzaż swoimi zaskakującymi pracami. Jeden z nich – Cleon Peterson z Los Angeles – już zaczął tworzyć swoją instalację pod wiaduktem kolejowym w centrum miasta. Ten uznany na świecie amerykański twórca specjalizuje się w pełnych przemocy scenach, które nieraz wzbudzają ostre reakcje wśród odbiorców.

Ciekawe, jak mieszkańcy Katowic przyjmą mural Petersona, który maluje nie po to, by szokować, lecz przede wszystkim po to, by uświadomić widzom brutalność życia i poddać zło infantylizacji.

Wśród artystów zaproszonych na festiwal jest też zaangażowany politycznie Sasza Kurmaz, ukraiński artysta z Kijowa. Dla Katowic stworzy mural odnoszący się do aktualnych wydarzeń w swoim kraju. Śląskie mury ozdabiać będą także dwaj inni twórcy z Ukrainy oraz artyści z Hiszpanii i Włoch.

Instalacje przygotują również polscy streetartowcy, m.in.: Pikaso z Trójmiasta, łączący ekspresjonizm z prymitywizmem, Paweł Ryżko z Łodzi, specjalizujący się w typografii, i Jarema Drogowski z Warszawy, którego prace charakteryzują się niebywałą pomysłowością.

Możemy liczyć więc na mnóstwo nowych murali i instalacji artystycznych w Katowicach i okolicach.

Festiwal potrwa do 25 maja i zakończy się wycieczką rowerową szlakiem nowych murali, powstałych w trakcie ostatniego tygodnia.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s