Katowiczanie podzielą 10 mln zł. Najwięcej dla Ligoty i Panewnik

10 mln zł znajdzie się w budżecie obywatelskim Katowic na 2015 rok – zapowiedział w czwartek prezydent miasta Piotr Uszok. Pieniądze zostaną podzielone między 22 dzielnice.
O wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w Katowicach upomnieli się rok temu społecznicy. Urzędnicy dostali symboliczną świnkę-skarbonkę. Piotr Uszok powiedział, że 4 mln zł zostanie podzielone równo pomiędzy wszystkie dzielnice, a 6 mln zł zostanie rozdysponowane w zależności od liczby mieszkańców w poszczególnych rejonach miasta.

Najwięcej pieniędzy przypadnie Ligocie i Panewnikom (ok. 804 tys. zł), Śródmieściu (ok. 796 tys. zł) oraz osiedlu Tysiąclecia (ok. 633 tys. zł). Najmniejsza kwotqa trafi do Zarzecza (ok. 230 tys. zł).

Pomysły na nowe inwestycje mieszkańcy mogą zgłaszać do urzędu miasta do końca czerwca. – Jeśli mieszkańcy mają pomysł, to tyle czasu powinno wystarczyć. Chodzi o to, żeby wprowadzić te wydatki do przyszłorocznego budżetu miasta – mówi Jakub Jarząbek, rzecznik urzędu miasta.

Propozycja musi mieć poparcie 15 innych osób z tej samej dzielnicy. Piotr Uszok zaznaczył, że nie powinien to być projekt „ogólnomiejski”, tylko „bardzo lokalny”. – Nie chcemy niczego sugerować. Nie jest tak, że w każdej dzielnicy może być zrealizowany jeden projekt. Może to być kilka mniejszych, np. mała architektura czy urządzenie skweru. Liczymy na pomysłowość mieszkańców – dodaje Jakub Jarząbek.

Wszystkie wnioski zweryfikuje urząd. Inwestycje do zrealizowania w 2015 roku wybiorą mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się od 17 do 21 września. Każdy będzie miał prawo oddać jeden głos na jeden zgłoszony i zweryfikowany projekt. W Katowicach jest zameldowanych ok. 299 tys. osób.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Komentarz:

Dziękujemy organizacjom pozarządowym i fundacjom – m. in. Fundacji Napraw Sobie Miasto i Stowarzyszeniu Bona Fides. Bardziej szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego można znaleźć na oficjalnym portalu miasta – katowice.eu

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Społeczeństwo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s