Przy MCK stanie pomnik. Katowice rozstrzygnęły konkurs

Przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym Katowice wybudują pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla. W czwartek rozstrzygnięto konkurs na projekt.

Henryk Sławik urodził się w 1894 r. w Szerokiej koło Jastrzębia. Walczył w trzech powstaniach śląskich, wstąpił do PPS. Po rozłamie w partii zdecydowanie opowiedział się przeciw komunistom. W 1922 roku z żoną Jadwigą przeprowadził się do Katowic. Był tu m.in. redaktorem prasy, radnym, działaczem młodzieżowym. Przed wojną organizował wiece antyhitlerowskie. Po ucieczce na Węgry w 1939 roku w obozie dla uchodźców zetknął się z Jozsefem Antallem (ojcem przyszłego premiera demokratycznych Węgier), który opiekował się Polakami. Wspólnie podjęli akcję ratowania Żydów. Zostali aresztowani w 1944 r. Torturowany Sławik nie wydał Antalla. – Tak płaci Polska – wyszeptał mu, gdy widzieli się po raz ostatni podczas konwoju w więźniarce. Został rozstrzelany w sierpniu 1944 r. w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

Pomysłodawcą budowy pomnika, który ma upamiętnić Sławika i Antalla jest Michał Luty, działacz PiS i wiceprezydent Katowic. W czwartek rozstrzygnięto konkurs na projekt monumentu, który stanie przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pierwszą nagrodę przyznano Janowi Kuce i Michałowi Dąbkowi. Pochwalono ich za wpisanie się w okolicę MCK oraz lapidarność formy i oszczędność w środkach wyrazu.

Wyróżnienie przyznano z kolei pracy Bartosza Majewskiego oraz Agnieszki Majewskiej z Amaya Architekci.

Źródło: katowice.gazeta.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przestrzeń publiczna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s