[List otwarty] System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych‏

Wiadomość skierowana do Tramwajów Śląskich oraz KZK GOP (oraz do wiadomości Wydziału Rozwoju Miasta Katowice) ws. Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych‏.

Szanowni Państwo,

Obecnie na kilku głównych ciągach autobusowych na obszarze GOP wdrażany jest System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz uruchamiane są automaty Śląskiej Karty Usług Publicznych. Niewątpliwie przyczyni się to do polepszenia komfortu korzystania z komunikacji autobusowej. Jednocześnie prowadzonych jest wiele modernizacji linii tramwajowych oraz na tory wyjeżdżają nowe i zmodernizowane tramwaje. W najbliższych latach inwestycje te (wg zapowiedzi Tramwajów Śląskich) będą kontynuowane, dzięki czemu tramwaje mają szansę stać się podstawowym środkiem transportu na większej ilości odcinków, niż dotychczas.

W związku z powyższym, inwestycje związane z SDIP (tablice świetlne) oraz ŚKUP (automaty biletowe) powinny być rozszerzone o przystanki tramwajowe na wyremontowanych i zmodernizowanych trasach – tak, aby pasażerowie mogli odczuwać taki sam komfort, jak podczas korzystania z przystanków autobusowych. Jest to konieczne, aby komunikacja tramwajowa mogła nabrać większego znaczenia w codziennych podróżach. Chciałbym tu podać przykład miasta Katowice, gdzie wg słów Bogusława Lowaka, zastępcy naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta UM Katowice, „zakłada się, że w perspektywie 2014 – 2020 nastąpi istotny wzrost udziału komunikacji szynowej w podróżach na terenie Katowic, wynikający m.in. z przebudowanych torowisk oraz planowanych węzłów przesiadkowych. Autobusy będą pełnić jedynie funkcję dowozową do tramwaju (…) oraz zapewniać obsługę obszarów bez infrastruktury szynowej” [1]. To oczywiście dotyczy samych Katowic, i trzeba dodać, że ma to stać się również dzięki planowanemu systemowi zarządzania ruchem z priorytetem dla komunikacji miejskiej, ale jest to dowód, że komunikacja tramwajowa na terenie GOP musi stać się popularniejsza. Przyczynią się do tego modernizacje linii, „zielona fala” na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, zakupy nowych pojazdów, ale bardzo ważna jest także nowa infrastruktura przystankowa.

Dlatego wnioskuję o przygotowanie projektu rozszerzenia SDIP oraz automatów ŚKUP na zmodernizowaną i wyremontowaną infrastrukturę tramwajową, z uwzględnieniem dotacji z UE w latach 2014-2020 (np. w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko lub Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Uprzejmie proszę spółkę Tramwaje Śląskie oraz Komunikacyjny Związek Komunalny GOP o udzielenie odpowiedzi w formie elektronicznej w terminach wynikających z KPA, prezentujących Państwa stanowiska w tej sprawie.

[1] http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/katowice-chca-zwiekszyc-udzial-transportu-szynowego-w-obsludze-miasta-2594.html

Z poważaniem,

(…)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „[List otwarty] System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych‏

  1. Pingback: [Odpowiedź KZK GOP] System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na przystankach tramwajowych | Lepsze Katowice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s