Budżet Obywatelski w Katowicach w porównaniu z innymi miastami

Znamy już liczbę wniosków do budżetu obywatelskiego z podziałem na poszczególne dzielnice. Ciekawiło mnie jednak jak ta liczba prezentuje się na tle kilku innych polskich miast; postanowiłem to sprawdzić. Same liczby bezwględne nie mają tu sensu ze względu na zróżnicowaną ilość mieszkańców.

Najpierw podzieliłem więc liczbę złożonych projektów przez liczbę mieszkańców, dzięki czemu dowiadujemy się jakim procentem liczby mieszkańców jest liczba wniosków. Wyniki poniżej.

Screenshot-8

Okazuje się, że w stosunku do liczby mieszkańców najwięcej wniosków złożono w Warszawie, niewiele mniej w Łodzi, a na trzecim miejscu są Katowice. Wyraźnie mniej projektów przypada na Wrocław i Kraków, natomiast dużym negatywnym zaskoczeniem jest Poznań.

Zdziwiony tym ostatnim, postanowiłem poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Może idea budżetu obywatelskiego była tam słabo promowana? Może, to ciężko ująć w obiektywnych liczbach. A może kwota przeznaczona na tę inicjatywę była niezachęcająca i mieszkańcy stwierdzili, że z tego powodu nie ma sensu się trudzić? Ale różne miasta mają różne zdolności finansowe, zobaczmy więc, jakim procentem wydatków z budżetu miasta jest ilość pieniędzy przeznaczona na inwestycje z budżetu obywatelskiego.

Screenshot-9

Bardzo pozytywnie wyróżnia się Łódź, która przeznaczyła na ten cel aż ponad 1% swojego budżetu. Na drugim miejscu Katowice, na trzecim Wrocław ze stosunkowo podobnym wynikiem. Widać również jak mało pieniędzy chcą wydać na to Kraków i Warszawa – choć w przypadku tej ostatniej budżet w wartościach bezwględnych wcale nie jest mały, za to budżet całego miasta, w porównaniu z resztą miast, jest ogromny (patrz tabelka poniżej). Poznań jest pośrodku – wyraźnie słabszy wynik niż w pierwszej trójce, ale nie aż tak słaby, jak Krakowa i Warszawy.

Podsumowując, rezultat Katowic jest dość optymistyczny – w stosunku do liczby mieszkańców było sporo wniosków, a porównując kwotę budżetu obywatelskiego do budżetu całego miasta – jest całkiem dobrze. Choć liderem jest tutaj Łódź, która udowadnia, że da się jeszcze więcej i jeszcze lepiej.

Są to oczywiście projekty złożone, po ich weryfikacji ranking może wyglądać zupełnie inaczej. Dane zebrałem ze strony GUS (liczba mieszkańców) oraz ze stron i artykułów dotyczących budżetów obywatelskich w poszczególnych miastach. Jeśli gdzieś popełniłem błąd, będę wdzięczny za informację.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s