Budżet rowerowy na rok 2015 – czy będzie to tylko 1 mln zł?

rowerCzytając projekt budżetu Katowic na przyszły rok, jedyna informacja dotycząca rowerów, jaką znalazłem, to 1 mln zł przeznaczony na I etap połączenia Chorzowska – Bracka – Gliwicka. Nie do końca to rozumiem, zwłaszcza, że wg Planu Czteroletniego przedstawonego przez Oficera Rowerowego, powinno to być 2,5 mln zł na wspomniane zadanie + ponad 1 mln zł na zadania dodatkowe… Choć i to jest sumą niepozwalającą na poprawną realizację Polityki Rowerowej. W związku z tym wystosowałem do wszystkich Radnych poniższą wiadomość:

Szanowni Państwo,

1 grudnia odbędzie się pierwsza sesja nowej Rady Miasta. Chciałbym prosić Państwa o pochylenie się nad kwestią projektu Budżetu Miasta na rok 2015, a konkretnie budżetu rowerowego. Prezydent Uszok, przygotowując projekt budżetu, zapisał w nim tylko 1 mln zł na inwestycje rowerowe, co ma umożliwić realizację zaledwie jednego zadania (w dodatku nie w całości).

Jest to bardzo niska kwota, nie pozwalająca na finansowanie projektów inwestycji rowerowych na kolejne lata, ani na poprawianie istniejącej infrastruktury (która jest w złym stanie). Nie będzie również wielu inwestycji drogowych, w których zawierają się czasem ścieżki rowerowe – w przyszłym roku ma powstać zaledwie kilkaset metrów ścieżki i ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż przebudowywanej ul. 1 Maja (nie licząc ścieżki rowerowej w okolicach Rynku). Uważam, że kwota na inwestycje rowerowe powinna wynosić nie 1 mln zł, lecz przynajmniej 5 mln zł.

W bieżącym roku sprawnie funkcjonował Zespół ds. Polityki Rowerowej, w którym aktywnie uczestniczył Przedstawiciel Miasta ds. realizacji Polityki Rowerowej – pan Paweł Sucheta. Byłaby to duża nieodpowiedzialność i niekonsekwencja, gdyby wszystkie te przedsięwzięcia okazały się bezcelowe z powodu braku środków finansowych – a są one niezbędne do realizacji Polityki Rowerowej.

Wierzę, że niezależnie od wyników II tury wyborów samorządowych (zarówno Marcin Krupa, jak i Andrzej Sośnierz deklarowali chęć wspierania rowerzystów) uda się zwiększyć środki finansowe na inwestycje rowerowe, co byłoby zgodne z uchwaloną Polityką Rowerową oraz priorytetami wyznaczonymi w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Katowic. Zdaję sobie sprawę, że na obecnym etapie trudno jest dokonywać znaczących korekt w przyszłorocznym budżecie miasta, ale jestem przekonany, że jest to konieczne.

Z wyrazami szacunku (…)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja rowerowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Budżet rowerowy na rok 2015 – czy będzie to tylko 1 mln zł?

  1. Pingback: Budżet rowerowy 2015 – odpowiedź Oficera Rowerowego | Lepsze Katowice

  2. Pingback: Spotkanie Zespołu ds. Polityki Rowerowej | Lepsze Katowice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s