Integracja komunikacji publicznej w Metropolii Silesia – szanse, nadzieje…

Źródło: gzm.org.pl

Kilka dni temu pojawił się artykuł o możliwych zmianach organizacji komunikacji publicznej w naszym regionie – integracją poszczególnych przewoźników miałby się zająć Górnośląski Związek Metropolitarny. Jako wielki zwolennik tego pomysłu (od dawna uważałem, że jest to konieczne), wysłałem poniższą wiadomość do Biura GZM oraz Marszałka Województwa Wojciecha Saługi:

(…)

Chciałbym się odnieść do ostatnich informacji prasowych na temat nowego zadania dla Górnośląskiego Związku Metropolitarnego – integracji komunikacji w regionie. Jest to wg mnie bardzo słuszna idea i dlatego gorąco ją popieram. Region GOP posiada wiele problemów komunikacyjnych, jednym z nich jest brak integracji kolei z komunikacją organizowaną przez KZK GOP. Uważam, że jedną z najważniejszych rzeczy jest wdrożenie projektu ŚKUP do Kolei Śląskich, aby kolej mogła stać się prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym w regionie. Obecnie trasy kolejowe (szczególnie linia S1) są w dużej części dublowane przez nieefektywne autobusy pospieszne, za których organizację odpowiada KZK GOP. Jest to marnowanie publicznych środków finansowych, które mogłyby być wydane na dofinansowanie Kolei Śląskich. Co prawda funkcjonuje Bilet Śląski (pozwalający na przemieszczanie się komunikacją miejską oraz pociągami KŚ), ale nie jest on atrakcyjny finansowo, nie jest również wystarczająco wypromowany. Linie kolejowe są remontowane, dzięki czemu (przy odpowiedniej integracji taryfowej) pociąg może mieć satysfakcjonujący czas przejazdu oraz częstotliwość kursowania. Autobusy powinny pełnić jedynie funkcje dowozowe i uzupełniające, a nie transportowe przez kilka miast, jak to jest obecnie. Oczywiście nie należy zapominać o tramwajach, w których również przeprowadzane są inwestycje, dzięki czemu mogą stać się atrakcyjnym międzymiastowym środkiem transportu. Warto też postarać się, aby można było jeździć na jednym bilecie po wszystkich miastach aglomeracji wszystkimi środkami transportu publicznego – wydaje się, że ŚKUP byłby w tym celu dobrym rozwiązaniem.

Mając powyższe na uwadze, mam nadzieję, że uda się wprowadzić realne zmiany w sposobie organizowania przewozów pasażerskich w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, aby komunikacja zbiorowa stała się atrakcyjną alternatywą w stosunku do prywatnego samochodu.

(…)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s