Nowe tramwaje, nowe torowiska, a piski wciąż te same

Źródło: MacQtosh, Wikipedia

Źródło: MacQtosh, Wikipedia

Nie wiem czy zauważyliście, że nawet na nowo wyremontowanych torowiskach tramwaje na łukach wciąż wydają przeraźliwe piski (Twisty może trochę mniej, ale Konstale…). Wydawałoby się, że takie hałasy już nie powinny się zdarzać. W związku z tym wysłałem poniższe pismo do Tramwajów Śląskich:

(…) Zwracam się z prośbą o zadbanie o stan infrastruktrury tramwajowej w Katowicach. Torowiska na wielu ciągach są już wyremontowane, ale tramwaje jeżdżąc po nich bardzo głośno piszczą. Szczególnie słyszalne jest to na łukach przy Rondzie Ziętka, przy zjeździe z al. Korfantego na Rynek, na Rynku i na pl. Wolności. Z tego co wiem, w takiej sytuacji wymagane jest szlifowanie szyn. Uważam, że powinno to być prowadzone regularnie, szczególnie na wyremontowanych torowiskach, które powinny być komfortowe również pod względem akustycznym. Proszę sobie wyobrazić, co przeżywają mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy codziennie co chwilę słyszą przeraźliwy pisk.

Proszę o informację, kiedy można spodziewać się szlifowania lub innych stosownych działań w wymienionych przeze mnie miejscach. Proszę o odpowiedź elektroniczną na niniejszy adres email w czasie określonym przepisami.(…)

Otrzymałem natomiast taką odpowiedź:

W odpowiedzi na e-maila z dnia 05.06.2015 r. dotyczącego generowania podczas przejazdu tramwajów po przebudowanych odcinkach torowisk hałasu na skutek współpracy kół z szynami informujemy, że zamontowane smarownice obrzeży kół w zmodernizowanych i nowych tramwajach jak również zabudowane w torowiskach urządzenia smarujące nawierzchnię stalową wraz z okresowym smarowaniem szyn w łukach o bardzo małych promieniach przez pracowników utrzymania infrastruktury torowej przyczyniają się do zminimalizowania odczuwanego dyskomfortu.

Bardziej ogólnie nie dało się odpisać, nie ma to jak wiadomość z której nic konkretnego nie wynika. Dlatego kontynuuję moją polemikę z Tramwajami Śląskimi:

(…)W nawiązaniu do niej proszę o informację, kiedy ostatni raz używane były urządzenia smarujące w celu zmniejszenia hałasu tramwajów na pl. Wolności oraz na skrzyżowaniu torowisk na Rynku w Katowicach. Proszę także o informację kiedy ponownie będą przeprowadzane takie prace, gdyż tramwaje wciąż wydają tam bardzo głośne dźwięki (piski) i jestem pewny, że hałas ten da się bardziej zminimalizować.

To be Continued…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Komunikacja zbiorowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s